Stres a jeho vliv na naše tělo

…Všichni ho známe, co se ale vlastně děje v našich tělech, když se cítíme „stresovaní“?

Když jsme v jakékoli formě vystaveni stresu, znamená to stres, který pociťujeme například, když nás někdo přeruší v provozu, vyvolávaný adrenalin, který zažíváme, když vyskočíme z letadla, nebo v břichu hluboký klesající strach, který může nastat, když musíme hovořit před všemi našimi kolegy na týdenním pracovním setkání. Ve všech těchto situacích je aktivována stejná biologická cesta, která zpracovává „stresující“ zážitky a pomáhá našemu tělu v dosažení rovnováhy při boji se stresem.

CO JE TO ZA CESTU? 

Vítejte v HPA

Osa HPA (hypofýza nadledvin) je geniální cesta, kterou tělo používá ke zpracování stresu a udržuje nás přizpůsobivými. V zásadě to je způsob, jakým náš mozek mluví s nadledvinami.
Malí kluci, kteří sedí na našich ledvinách a řídí naše stresové hormony.“
Osa slova se používá k popisu komunikační cesty, která existuje mezi orgány a žlázami endokrinního a nervového systému. Když tyto systémy spolu komunikují, dochází k tvorbě chemických zpráv skrze celé tělo a krevní oběh, jde tedy o jakési volání hormonů a jejich reakce.

PÍSMENA V HPA ZNAMENAJÍ:

 • H - Hypothalamus - tento orgán je umístěn v mozku, je zodpovědný za udržování rovnováhy v těle a řídí věci jako je tělesná teplota, chuť k jídlu, spánkové cykly, cirkadiánní rytmy a energetické hladiny. Je velmi důležitý.
 • P - hypofýza – žláza, která je spojena s hypotalamem a slouží jako propojení mezi nervovým a endokrinním systémem. Skrze tento orgán se snaží vyrovnat hormonální hladiny těla mezi dalšími funkcemi.
 • A - Nadledvinky - tyto žlázy jsou posazeny nad ledviny a produkují naše pohlavní hormony, stejně jako naše stresové hormony kortizol a adrenalin, které se účastní reakce „boje nebo útěku“.

Trocha odbornosti ještě nikoho nezabila

Když jsme vystaveni stresoru, spustí se osa HPA. To signalizuje hypofýzu uvolňováním hormonu uvolňujícího kortikotropin. Hypofýza poté reaguje vylučováním určitého hormonu (ACTH), což vede k tomu, že nadledvinky produkují kortizol a epinefrin (adrenalin). 

Kortizol stimuluje uvolňování glukózy do krevního řečiště a vybavuje tělo dostupnou energií, aby podpořil očekávanou reakci „boje nebo útěku“, která následuje. Adrenalin zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, díky tomu tak dostáváme podporu, kterou naše těla potřebují k překonání stresoru a přežití.

V běžné situaci (např. útěk od predátora nebo zachraňování někoho před nebezpečím) tato chemická kaskáda pokračuje, dokud není dosaženo dostatečných hladin hormonů, konkrétně kortizolu, aby se vypořádaly se stresovou situací. Jakmile k tomu dojde, tyto chemické interakce se začnou automaticky vypínat jako součást vestavěné smyčky negativní zpětné vazby těla. Jakmile je situace hotová, všechno se vrátí do normálu.

 „Únava nadledvinek“ co se vlastně s touto cestou děje, když jsme chronicky stresovaní? 

Jakmile jsme neustále vystaveni dlouhodobému stresu, výše uvedená smyčka negativní zpětné vazby začíná v akci klesat. Orgány a žlázy v ose HPA nepřijímají signály k vypnutí a prostředí těla je neustálým zdrojem stresu.

Za těchto okolností nadledvinky stále odčerpávají adrenalin a kortizol a jako každý přepracovaný sval nakonec podléhají zdanění a nejsou schopné vykonávat své vrozené schopnosti. V důsledku toho se zbytek těla také vyčerpá, klesají základní energetické rezervy, přizpůsobivost a také je velmi ovlivněno trávení.

Jak minimalizovat dění v naší hektické současné společnosti? - ZPOMALTE

Určitě se alespoň v jednom z těchto kroků najdete: spěch, neefektivnost, unáhlenost a nakonec rychle rychle a opět rychle. Obecně tak utrácíme velké množství energie během naší každodenní rutiny, že jen zřídka využíváme čas nebo vytváříme prostor pro doplňování chodů, které jsou vyčerpávající.
Zpomalte, nadechněte se, zkrátka přijměte danou situaci takovou, jaká „je“, snažte se zachovat klid a najít efektivní cestu, jak problém vyřešit. Panika v tomhle případě opravdu nepomůže.

Jak tedy zajistit doplnění našich základních zásob energie:

 • Získejte dostatek odpočinku. Přečtěte si o nejlepších tipech pro klidný spánek.  
  Všichni určitě víme, jak důležitý je spánek pro naše zdraví, takže vypněte telefon či notebook a dopřejte si kvalitní spánek.
 • Opravdu to vyzkoušejte. Dlouhé, pomalé a hluboké břišní nádechy – existuje mnoho metod a návodů jak na to. Jogíni v tomhle mají pravdu. Udělejte si chvilku, pomalu a zhluboka se nadechněte a vydechněte alespoň 5-10 dechů denně a pociťte okamžitý rozdíl. 
 • Vyživujte se. Klidně zkuste vynechat jídlo. Půst je v tuto chvíli řešení pro veškerý vztek a někteří lidé dostávají úžasné výsledky, pokud jde o překonání chronické nemoci atd. Musíme si však uvědomit, že půst je stresorem na těle a již zdaněný systém se nemusí dobře vyrovnat s přidaným tlakem k vytvoření energie z tuků. Čerpejte kvalitní zdroje bílkovin spolu se spoustou zeleniny bez obsahu organických či chemických látek, pijte pramenitou nebo filtrovanou vodu, jezte komplexní a kvalitní sacharidy, jako jsou sladké brambory, rýže, quinoa atd. Můžete si dokonce hrát s načasováním sacharidů a mít hlavní zdroj při večeři – například. 
 • Vyjděte ven, pociťte trávu pod prsty na nohou, slanou mořskou vodu na kůži, odstíny východu nebo západu slunce ve svém srdci, vyjděte ven a dýchejte v „zelených“ prostorech jakýmkoli způsobem.
 • Ticho / meditace – praktikování všímavosti, čili meditace, nám dává nástroje pro správu našich každodenních stresorů, přiznejme si to, v západním světě se nemůžeme stresu vyhnout, ale můžeme shromáždit užitečné nástroje, které nám pomohou s jeho řízením. Cvičení 10–20 minut meditace (všímavosti) každý den může přinést zázraky při minimalizaci úrovně stresu, budování našeho zenového svalu nám umožňuje reagovat správně namísto špatně. Pokud jde o stres, nejde ani tak o stresující událost, ale spíše o naši reakci na daný moment, která se počítá z hlediska chemických látek, jenž začnou pulzovat skrz náš krevní proud v době události.
 • Pohybujte se pravidelně tak, abyste si to užívali, ne moc, ne příliš málo. Cvičení nám pomáhá změnit náš stav, zbavit stresu, transformovat a posunout energii.

Shrnutí:

Vyživujete své tělo, milujte své orgány dobrým jídlem, dobrou společností, čistým vzduchem a vodou, odpočiňte si, mějte klid, vyjděte ven do přírody. Kdykoli můžete cítit, jak se vaše tělo, mysl a duch vrací zpět. Jo a nezapomeňte si vzít CHAGU.