Vylepšete si svůj šálek kávy! 

Naše drahá káva je ve skutečnosti velmi komplexní nápoj; obsahuje stovky biologicky aktivních sloučenin. Vtipná je i skutečnost že: o těchto silných bylinných složkách jsou diterpeny (mají protizánětlivé vlastnosti) a právě tyto estery dávají kávě hořkou chuť. Možná si vzpomenete, že chaga má taktéž nahořklou chuť a její značná část je součástí této „rodiny“, triterpeny! Pokud do své stravy zařadíte jakékoliv byliny, za což je taktéž považována káva ... ujistěte se, že to zvládnou vaše játra a ledviny. Jedním ze způsobů, jak zredukovat a vlastně celkově vyrovnat tzv. zdanění a příliš stimulující účinek kofeinu, je přidáním napříklady chagy do kávy.

 

NAŠE TIPY NA PITÍ KÁVY

Už jste někdy měli „nervozity“ z vaší kávy? Na každého z nás kofein působí jinak a postupem času můžeme zjistit, že jsme vlastně poněkud citliví na kávu a látky v ní obsažené. Pojďme si tedy říct pár tipů.

1. Sedněte si a užívejte si šálek

Znamená pro vás káva požitek, nebo vlastně je to jen zvyk? Nepijte kávu pouze ze zvyku, nebo pocitu že ho prostě potřebujete. Vychutnejte si svůj šálek kávy, dopřejte si chvíli pohody a relaxujte. V rámci ochrany životního prostředí nepodporujte plastové kelímky a radši si zajděte do kavárny, připravte si kávi s sebou, nebo si jednoduše vezměte svůj vlastní hrníček.

2. Přidejte do kávy kvalitní tuk

Dívíte se proč zrovna tuk? Čtěte dál!
Kromě skutečnosti, že kvalitní tuky jsou životně důležité pro celkové zdraví, produkci hormonů a zdravý mozek, může mít přidání tuku do vaší kávy opravdu příznivé účinky. Přidání tuku do kávy pomůže vašemu tělu produkovat ketony, což znamená, že vaše tělo pak může vytvářet energii z tuku, spíše než ze sacharidů a jednoduchých cukrů. Trénink těla k získání energie z tuku, spíše než ze sacharidů, může být skutečně prospěšný pro vyrovnávání hladiny cukru v krvi a metabolismu.

Tuk, vám dodá trvalou energii na celý den. Navíc tuk poskytuje vašemu systém proti kofeinovému spěchu pěknou dávku látek, které tlumí v těle kefeinové výkyvy; zpomaluje jeho uvolňování, takže získáte trvalé uvolnění namísto jednorázového. To znamená, že z kávy budete stále dostávat pěkné pocity a povzbuzení.

3. Přidejte do vaší kávy chaga extrakt, či tonické byliny

Řekli jsme to jednou, řekneme to stokrát, přidání léčivých hub a tonických bylin do vaší kávy je
a) další skvělá příležitost začlenit adaptogeny do vašeho dne
b) krásná podpora nadledvin, ledvin a nervového systému, zatímco se vaše tělo vypořádává se stimulačními účinky kofeinu.